DZIEŃ INTEGRACJI 2014 | Wycieczka do Wrocławia | DZIEŃ INTEGRACJI 2015 |

INTEGRACJA

DZIEŃ INTEGRACJI 2014

DZIEŃ INTEGRACJI

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i obchodzony jest każdego roku 3 grudnia.
Ustanawiając ten dzień ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W naszej szkole obchodziliśmy go jako DZIEŃ INTEGRACJI. Dlatego zorganizowano spotkanie, w którym wzięła udział młodzież naszego gimnazjum oraz klasa 6, z zaprzyjaźnionej szkoły- SP nr 8.

Prowadząca spotkanie, p. Violetta Bartnicka na początku omówiła problem podmiotowości i dialogu w procesie integrowania niepełnosprawnych uczniów. Następnie młodzież miała okazję obejrzeć film edukacyjny, którego bohaterką była pani Katarzyna Rogowiec - znana paraolimpijka, biegaczka narciarska, która w wieku trzech lat straciła w wypadku obie dłonie. Na szczęście nie załamała się i konsekwentnie realizowała swoje marzenia.

Ciekawym punktem spotkania było wystąpienie pana Wiktora Żuryńskiego - prezesa Jeleniogórskiego Klubu Sportowo-Rehabilitacyjnego. Nasz gość podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z niepełnosprawnością i zachęcał wszystkich uczniów do czynnego uprawiania sportu, a zwłaszcza siatkówki na siedząco. Mówił o wielkiej radości jaką sport inwalidzki daje nie tylko niepełnosprawnym, jak pomaga łamać stereotypy i daje szansę na wyjście poza krąg własnego domu i otwarcie się na drugiego człowieka. Opowiadał również o medalowych sukcesach polskich paraolimpijczyków w 2012 r.

Pod koniec spotkania p.Bartnicka przyznała tytuł – PRAWDZIWEGO PRZYJACIELA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, w tym roku szkolnym otrzymał to zaszczytne wyróżnienie uczeń klasy 3d Staś Hanć.

Po części głównej spotkania, klasa 6 – integracyjna, ze Szkoły Podstawowej nr 8 miała warsztaty plastyczne z p. M. Grzeszczakowską. Wszystkim uczniom zajęcia się bardzo podobały, gdyż malowanie bombek to z pewnością bardzo ciekawe i twórcze zajęcie.

Violetta Bartnicka

Fotki z imprezy są >>> TUTAJ